Prewedding escape for the first look to Jordan | Elopment | Lili & Denis

22 dubna, 2019

I will be shooting their wedding in September and looking forward for some time already, but I liked the idea to do it bit different. They want to spend the most time at wedding with their friends and families so we travelled for their portraits during March. One of the dreamed destinations for me was Jordan and when I heard plans for the first time, I was super excited.

I loved the idea to enjoy the moment of surprise, because they wanted to see each other in the wedding dress for the first time on place we will choose. Nothing pretended, just real first look, which they would have on the wedding day. We spent 3 days in Petra. First day scouting the locations, second day got surprise like snow and rain so we had to postpone everything for the last day. Lili had to wake up at 3am to get ready, 5:30 we took the jeep to the back entrance to Petra. Denis was wearing a mask for the whole time to not see her before and then we had to hike for an hour to our spot. They got ready and was ready for their moment. Love these real emotions, when they have time just for each other, lots of tears, touches. I will definitely never forget this.

During our week in Jordan we travelled a lots of places and had lots of fun. And I’m so happy for these brave couples, who wants to enjoy themselves and travel the world.

Svatba Lili a Denise bude sice až v září a těším se na ní už opravdu dlouho, ale líbilo se mi, že oni si to celé udělali po svém. V den svatby chtějí být proto co nejvíce s přáteli a rodinou a tak jsme jeli udělat portéty už v březnu. Dlouho vysněnou destinací pro mě bylo Jordánsko a tak když mi poprvé řekli svoje plány, byl jsem nadšený.

Zároveň se mi hrozně líbilo, že si chtějí užít tu chvíli překvapení a proto si vymysleli, že se poprvé ve svatebních šatech potkají až na místě, které vybereme. Takže nic hraného, ale opravdový first look, který by si jinak užili až v den svatby. Strávili jsme v Petře 3 dny, první den jsem si hledal perfektní místo pro first look, druhý den nás překvapil déšť a sníh a tak jsme celou akci posunuli až na poslední den. Lili musela vstávat už ve 3 hodiny ráno aby se připravila, v 5:30 jsme nasedli do jeepu, který nás dovezl k zadnímu vchodu do Petry. Denis měl celou dobu škrabošku aby Lili nemohl vidět a čekala nás hodinová túra k našemu místu. Oba se potom připravili a celá ta úžasná chvíle byla už jenom jejich. Miluju ty chvíle, kdy jsou tam oni dva jenom pro sebe, spousta emocí, dojetí a taky slz. Na tohle nikdy nezapomenu.

Během celého týdne v Jordánsku jsme procestovali spoustu míst a zažili hodně legrace. A já jsem opravdu rád za tyhle statečné páry, kteří si chtějí užít sami sebe a zároveň poznávat svět.

SHARE THIS STORY
COMMENTS
ADD A COMMENT

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..