hero tremiti wedding

PÁR

MILÝCH

SLOV

ALENA & VÍTEK

Honza je člověk na pravém místě, je neuvěřitelně milý, vtipný, ale zároveň velký profesionál, který fotografováním žije a ve výsledku je to pak hodně znát. Po pravdě jsem se ještě nesetkala s fotografem, který by dokázal zachytit chvíli okamžiku, tak opravdově a s takovým citem. Honza dává do fotek srdce a řekla bych, že to je to, co u většiny fotografů moc často nenajdete! A taky nevím, jak to dělá, ale například můj manžel focení bytostně nesnáší a pod taktovkou Honzy, je z něho najednou usměvavý člověk, který si fotografování naprosto užívá :)

Takže Honzo! Ještě jednou moc děkujeme, že stojíš na té správné straně foťáku, při zachycení těch nejdůležitějších momentů v našem životě!

CZ

"Po pravdě jsem se ještě nesetkala s fotografem, který by dokázal zachytit chvíli okamžiku, tak opravdově a s takovým citem"

SVATBA STATEK VŠETICE

couple at stodola suska svatba

GEMMA & MARTIN

Choosing a wedding photographer is difficult enough, let alone when you’re planning a wedding from 1000 miles away. However Honza’s communication, attitude and reassuring approach made us feel instantly at ease and that we had made the right choice.
Honza captured all aspects of our wedding day, even parts that we had not seen ourselves, which is a delight to see after the wedding. Not only did he capture everything perfectly he worked with the running of the day without intervening at all, he worked with the timing and the available daylight, especially when the Bride was unexpectedly ‘stolen by the ushers’ and the couple shots had to be pushed back. He also drove the Groom to collect his Bride! Honza captured everything with the utmost professionalism and efficiency, he was seemingly invisible for most of the day and the photos encompassed the spirit of the moment with plenty of candid and posed snaps, which tell a story that will bring back memories for a lifetime.
Honza was also a lovely addition to our day not just as the photographer, he is a truly great guy and lots of fun, which is clearly reflected in his photography. Everything was so relaxed and natural and the photos are just perfect!

EN

WEDDING STODOLA SUŠKA

KLÁRA & HONZA

Honza je skvělej, usměvavej a nápaditej chlapík, kterého chcete mít na svojí svatbě. Chcete, aby někdo takový s úsměvem procházel celým svatebním dnem a cvakal momenty, které stojí za to. A to nemluvím o těch fantastickejch fotkách, které udělá :)

Můžeme doporučit všema deseti.

CZ

"Honza je skvělej, usměvavej a nápaditej chlapík, kterého chcete mít na svojí svatbě."

SVATBA ZŘÍCENINA ZVÍŘETICE

MIKE & AFZAL

We first met Honza in Prague in the Summer of 2016 and he was kind, professional and we were in awe of his supreme talent! He shot our engagement photos throughout Prague (on the day of our engagement!) and made the experience memorable and insightful for us both. The photos were natural and outstanding - our loved ones still hold them in high regards to this day!

Fast forward to Summer of 2019, we planned our destination wedding in Playa Del Carmen, Mexico and we knew we could not have any other photographer besides Honza. He was that important for us to have there. Spending the time with him at the resort with our family and friends, he was once again the peak of professionalism and kindness. Everyone was impressed with his positive attitude and genuine, honest photography, he became part of the family!

Our wedding was a precious moment that we can say was captured effortlessly because of the eye for beauty and imagery Honza possesses. Moments we will cherish for a lifetime were captured and it's all because of Honza.

We not only have found our favorite photographer we are beyond thankful for, but a friend for life, forever a part of our history!

EN

WEDDING CANCUN, MEXICO

wedding pilsen

ADÉLA & TOM

Honzovi jsme na jmenovku napsali, že je Fotograf snů, a myslím, že líp jsme ho vystihnout nemohli.

Je to profík, a když se podíváte na fotky od něj, zjistíte, že opravdu vypráví příběh. Zároveň to není žádný suchar, který by vás svou přílišnou profesionalitou u focení nějak stresoval. Svým sympatickým humorem z toho naopak udělá příjemnou záležitost a skvělou zábavu.

Jsme šťastní, že jsme ho na svatbě měli.

P. S. Moje maminka dodnes tvrdí, že jí Honza udělal nejlepší fotku jejího života, a prý mu za ni bude vždycky vděčná :-)

CZ

"Je to profík, a když se podíváte na fotky od něj, zjistíte, že opravdu vypráví příběh."

SVATBA V PIVOVARU, PLZEŇ

HANNA & RYAN

Working with Honza felt like inviting another friend to the wedding. Communication was a breeze and he was always anticipating our needs. Honza shots in a unique style that could be summed up as casual, candid, focused on emotions, and great lighting/composition.

He excelled at capturing the moments of our wedding. The little things we didn't see like how people are smiling, laughing with one another, and dancing their hearts out. All of it felt natural and none of it felt forced.

You can tell he is really trying to capture everyone's feelings. He has a natural instinct for great lighting. We were thrilled with our photos and would hire him again in a heart beat.

EN

"The little things we didn't see like how people are smiling, laughing with one another, and dancing their hearts out."

WEDDING VILLA RICHTER, PRAGUE

SIMONA & PAVEL

Krásné fotografie na nichž Honza zachytil skutečné emoce a náboj našeho velkého dne pro nás i naše blízké budou předsvavovat jednu z nejhezčích vzpomínek.

Náš den byl ještě více special díky jeho pohodové nátuře, neformálnímu, nicméně velmi profesionálnímu přístupu, a smyslu pro humor.

Díky za úžasnou práci a skvělou spolupráci!

CZ

"Náš den byl ještě více special díky jeho pohodové nátuře, neformálnímu, nicméně velmi profesionálnímu přístupu, a smyslu pro humor."

SVATBA HORSEPARK, KAMENNÝ DVŮR

GALINA & MARK

We could not have wished for a better photographer for our wedding - Honza was simply perfect!

Most of the time we didn't even know he was there, which is why the pictures are not just beautifully photographed but also capture the atmosphere in the most natural way. Needless to say, Honza's English is very good and despite the fact that our guests came from all over the world he was able to engage with all of them.

EN

"the pictures are not just beautifully photographed but also capture the atmosphere in the most natural way"

WEDDING STATEK STARÝ TÝN, ÚŠTĚK

Anička & Martin

Děkujeme za nejen překrásný fotky, ale i za superskvělý svatební rady, tipy, triky a v neposlední řadě za nekonečnou dávku energie a optimismu, kterou na každé party rozhodně chcete.

Za nás je Honza jednoznačně nejlepší parťák a nemohli jsme si vybrat líp.

CZ

"a v neposlední řadě za nekonečnou dávku energie a optimismu, kterou na každé party rozhodně chcete"

SVATBA STATEK BUŠOVICE

SIA & COLLEEN

Planning a wedding or something special is pretty nerve racking. At the top of your list is: choosing someone who will capture the best time of your life.. not scripted, not directed but purely natural and emotions beautifuly captured.. the epitome of every great photographer..

Honza did all those and more.. He’s one of the most talented guys out there, you won’t regret it.. He continues to hone and improve his craft and you will be able to see it with his works.. It says it all..

Thank you Honza, for all that you do.. we are so happy to have worked with you!

EN

"the best time of your life.. not scripted, not directed but purely natural and emotions beautifuly captured"

SVATBA MLÝN KARLŠTEJN

svatba v pivovaru zichovec

NIKOLA & HONZA

Už od první chvíle, kdy jsem na Honzovu tvorbu ze svatebního prostředí narazila, jsem měla absolutní jasno, že až ta chvilka v našem životě jednou přijde, tak to bude právě on, který zachytí každičký moment. Jsme neskutečně vděční, že nám to všechno krásně vyšlo. Honza je srdcař, který opravdu miluje svojí práci a je to znát na každé jediné fotce.

Opravdu ze srdce děkujeme, že jsi u toho byl s námi, nad tou celou zachycenou škálou nestrojených emocí se budeme dojímat do konce života, a to je přesně to, po čem každý ve výsledku touží.

CZ

"Honza je srdcař, který opravdu miluje svojí práci a je to znát na každé jediné fotce. "

SVATBA PIVOVAR ZICHOVEC