Loupedeck – uživatelská recenze z pohledu svatebního fotografa

16 února, 2018

Je tomu už 5 měsíců co se mi domů dostal nový pomocník pro práci a to konzole Loupedeck. Jedná se v podstatě o takovou klávesnici vyrobenou exkluzivně pro Adobe Lightroom plnou dedikovaných a programovatelných tlačítek v modulu Develop. Za dobu co pracuji s fotkami jsem zkoušel různá řešení na urychlení práce (midi controller, taky jsem uvažoval o Palette), ale až Loupedeck mě přesvědčil natolik, že jsem si ho koupil.

Díky české a slovenské distribuci z Blackdog.sk mi dorazilo krásné elegantní balení podobné těm, co znám od Apple produktů. Konzole funguje na platformách Windows i Mac OS a po jednoduché instalaci a připojení přes USB se můžete vesele pustit do nastavování.

1. ÚVOD A NASTAVENÍ

Konzole obsahuje tlačítka a slidery, které ovládájí všechny známe posuvníky v Lightroomu jako: Exposure, Shadows, Highlights, Black, Whites, Contrast, White Balance, Tint, Vibrance, Saturation. Dále tlačítka nástrojů pro CropUndo, Redo, Fullscreen, Brush, Before/After, Export, Zoom, Fn (pro další variace těchto tlačítek) a pro hodnocení fotografií také tlačítka pro Hvězdičky 1-5 (případně i barvy), Copy, Paste, Pick a Zoom a šipky pro pohyb mezi fotografiemi. Pro ty co rádi pracují s jednotlivými barevnými kanály tak tu máte komplet ovládání HSL (to je hodně povedené).

Taky máte možnost nastavit tlačítka vlastní – C1, C2 a C3 a P1 – P8, která slouží pro Vaše presety, které ještě v kombinaci s tlačítkem Fn můžete zdvojnásobit.

Nastavení v aplikaci probíhá velice intuitivně, k dispozici jsou na webu výrobce připadné videonávody a během mého používání již vyšlo pár aktualizací, které dodávaly nové funkce nebo poupravovaly stávající. Od posledního update také můžete nastavit citlivost jednotlivých posuvníků.

2. VLASTNÍ POUŽÍVÁNÍ

Práci s konzolí nemám tolik co vytýkat. Ovládám ji oběma rukama a při použití štětce (výchozí tlačítko) nebo radiálního filru (naprogramované tlačítko)  a případné lokální úpravy používám Wacom tablet s perem. Celkově se ale víc mohu soustředit na fotku a nesleduju jednotlivé slidery v Lightroomu. Na konzoli sice neupravíte třeba křivky, ale já osobně mám postavených několik svých presetů a do křivek už ani nelezu. Pokud je ale to třeba, upravím bez problémů ručně. Po chvíli práce si připadám tak trošku jako DJ, ale pokud jste svatební fotograf jako já a procházíte tedy větší knihovnou fotografií, úspora času je tam opravdu znát.

Hodně se mi líbí taky používání všech otočných ovladačů protože jdou zároveň také stisknout a tím vynulují veškerou úpravu na výchozí hodnotu. To se opravdu povedlo.

Celá konzole je vymyšlená opravdu chytře, na první dojem působí docela luxusně, ale mrzí mě, že si výrobce nedal tolik záležet na použitých materiálech. Tvrdý plast je v pořádku, ale za cenu celé konzole bych očekával přece jen mnohem lepší provedení, protože u některých tlačítek si připadám, jako bych mačkal klávesnici od svého prvního počítače. Mluvím hlavně o tlačítkách šipek, protože musíte mačkat přesně doprostřed, aby se tlačítko opravdu zmáčklo a hlavně ze začátku to bylo něco na mé nervy. Je pravda, že je to asi o zvyku, protože po nějaké době už to není takový problém. Ale doufám, že v druhé verzi to dopadne o poznání lépe. Aktuálně se mi také ošoupal skoro celý nápis z tlačítka Paste (asi jsem holt vkládací typ:-)

3. ZÁVĚR

Každý si najde na tomto produktu své klady a zápory. Spoustu lidí asi může odradit cena, ale pro mě jako svatebního fotografa je největším přínosem celkové urychlení mého pracovního workflow. Není to tak, že bych měl svatbu hotovou za polovinu času, ale každé zrychlení a ulehčení práce je pro mě přínosem.

 

SHARE THIS STORY
COMMENTS
ADD A COMMENT

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..